Nasz przełożony, o. Robert Wawrzeniecki OMI, wziął udział w Piekarach Śląskich w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do tego szczególnego śląskiego sanktuarium. Każdego roku, podobnie jak kobiety i dziewczęta w sierpniu, gromadzą się oni w maju u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Okazją pobytu w tym miejscu stała się rocznica 100. lecia przybycia pierwszych Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Jana Wilhelma Kulawego OMI, o. Jana Pawołka i o. Franciszka Kosiana OMI, którzy w latach 1919-1920 pomagali w tym sanktuarium i rozglądali się za utworzeniem pierwszego domu na ziemiach polskich.

W uroczystościach wzięli przedstawiciele wspólnot w Polsce i poza granicami, z o. Pawłem Zającem OMI – prowincjałem na czele. W czasie tego wydarzenia, na pamiątkę 100. lecia Oblaci M.N. ufundowali do sanktuarium komplet maryjnych szat liturgicznych, które będą służyły w czasie uroczystości odpustowych.

Sanktuarium nie tylko ważne jest dla polskich oblatów M.N. z powodu początków naszej pracy w tym miejscu, ale również dlatego że właśnie tam – w spotkaniu z pierwszymi naszymi ojcami – zrodziło się powołanie późniejszego błogosławionego o. Józefa Cebuli OMI, który trafił następnie w pierwszych grupie śląskich młodzieńców do junioratu w Krotoszynie, który formalnie zaczął funkcjonować od września 1920 roku.

Szczegółowo o historii początków oblackich w Piekarach można przeczytać:

http://wawrzeniecki.pl/tutaj-byla-juz-polska-czuli-sie-potrzebni/

http://wawrzeniecki.pl/100-lat-temu-wroclawski-schlesische-volkszeitung-pisal-o-oblatach-w-piekarach/

https://misyjne.pl/przez-piekary-do-polski/

Fotogaleria:

https://katowice.gosc.pl/gal/spis/5595954.Pielgrzymka-Piekarska-czesc-1

https://katowice.gosc.pl/gal/spis/5596124.Pielgrzymka-Piekarska-czesc-2

https://katowice.gosc.pl/gal/spis/5596494.Pielgrzymka-Piekarska-czesc-3-godzina-ewangelizacyjna

https://katowice.gosc.pl/gal/spis/5596518.Pielgrzymka-Piekarska-czesc-4-nabozenstwo-majowe