W sobotni wieczór, 11.05.2019 roku, nasz Superior wziął udział w Warszawie w uroczystościach ku czci Patronki Miasta: Matki Bożej Łaskawej. Jej sanktuarium znajduje się obok warszawskiej katedry, a jego opiekunami są od 1917 roku Jezuici.

Tradycja oddawania czci Matce Bożej Łaskawej sięga 1651 roku, kiedy uroczyście poświęcono Jej obraz. W rok później, w 1652 roku, kiedy miasto nawiedza zaraza, odbywa się procesja przebłagalna z obrazem, niesionym wzdłuż murów wewnętrznych miasta, a Matka Boża Łaskawa zostaje ogłoszona patronką miasta. Jej obraz w obecnym kościele, którym początkowo opiekowali się Pijarzy, po przeniesieniu z ul. Długiej (obecnej katedry polowej Wojska Polskiego) do pojezuickiej świątyni, znajduje się tu nieprzerwanie od 1834 roku.

Największym cudem, jaki przypisuje się Matce Bożej Łaskawej, jest pomoc w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 roku. Jak piszą historycy „w dniu święta Wniebowzięcia, 15 sierpnia 1920 r. przed świtem, na tle jeszcze mrocznego nieba, pojawiła się nad idącymi do ataku polskimi żołnierzami jaśniejąca postać Matki Bożej w swym wizerunku Matki Łaskawej Patronki Warszawy. Pojawienie się zjawiska wywołało taką panikę i popłoch wśród bolszewików, że krzycząc z przerażenia «uchadi, Matier Bożija zasłaniajet Poljakow», uciekali z miejsca walki porzucając broń”, a Józef Piłsudski, zwracając się do kard. Aleksandra Kakowskiego, miał powiedzieć: „Eminencjo, ja sam nie wiem, jak myśmy tę wojnę wygrali”.

W tym szczególnym miejscu, przed cudownym obrazem, na którym Matka Boża trzyma w dłoniach połamane strzały, wyglądające jak pioruny, broniąc przed ich atakami ludzi i miasto, od wieków ludzie doświadczają wiele łask oraz w kaplicy adoracji gromadzą się na całodziennej adoracji Jezusa Eucharystycznego. Jest tu też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, gdyż odbywa się w tym kościele stały dyżur spowiedniczy.

W sobotę (11.05.2019) o 19.00, na pamiątkę wspomnianego wydarzenia z 1652 roku, miała miejsce kolejna procesja z figurą Matki Bożej Łaskawej wzdłuż dawnych murów wewnętrznych miasta, reaktywowana od 2015 roku. Modlitewne wojsko, śpiewając pieśni i modląc się modlitwą różańcową, przeszło ulicami: Świętojańską w kierunku Placu Zamkowego, okrążyło Kolumnę Zygmunta, potem ulicą Piwną, Piekarską, Rycerską, Wąski Dunaj, Szeroki Dunaj, Krzywe Koło, Rynek Starego Miasta, Jezuicką, Plac Zamkowy i Świętojańską wróciło do Sanktuarium.

Po powrocie procesji do kościoła uroczystej Mszy świętej, z udziałem kapłanów diecezjalnych i zakonnych, przewodniczył i homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej. Natomiast po jej zakończeniu został odśpiewany Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny, a bp Romuald i kapłani spotkali się na krótko w klasztorze jezuickim.

Więcej o uroczystości na stronie internetowej „Warszawskiego Gościa Niedzielnego”:

https://warszawa.gosc.pl/doc/5552418.U-Gospodyni-Warszawy