Iława leży w bardzo dobrym miejscu komunikacyjnym, zarówno drogowym jak i kolejowym, oczywiście o żeglugowym nie mówiąc. Na razie nie ma jeszcze możliwości lotniczych, choć być może gdy w dalszym ciągu rozwijać się będą lotnicze majówki, to kto wie
Połączenie samochodowe
Iławę, drogą nr 16, dzieli około godziny drogi do autostrady A1: Łódź-Gdańsk (zjazd Grudziądz) oraz około 40 minut od wciąż rozwijanej drogi szybkiego ruchu S7: Warszawa-Gdańsk (zjazd Ostróda). Tam też można dalej wybrać się na Poznań, korzystając z trasy na Bydgoszcz lub także z alternatywnej trasy na Toruń lub w drugą stronę na Olsztyn i dalej ku granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja) lub na Litwę.
Połączenie kolejowe
Iława jest też ważnym węzłem kolejowym, gdzie krzyżują się trasy Poznań-Olsztyn-Białystok oraz Kraków-Warszawa-Gdańsk. Oprócz pociągów regionalnych, międzywojewódzkich i TLK, w Iławie zatrzymują się pociągi IC, EIC oraz EIP czyli tzw. Pendolino. Można zatem z iławskiej stacji wybrać się praktycznie w wiele miejsc, nawet bez przesiadania się, jak np. do Krakowa, Katowic, Zakopanego, Bielska-Białej, Rzeszowa, Przemyśla, Łodzi czy nawet Wiednia, a w drugą stronę do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kołobrzegu a także do Lublina, Ełku, Wrocławia, a co za tym idzie z tych miast bezpośrednio dojechać też do Iławy.
Połączenie wodne
W ostatnim czasie można także spotkać amatorów żeglowania, którzy wyruszają ze Szczecina czy Świnoujścia, płyną przez Bałtyk, wpływają na Zalew Wiślany od strony należącej do Rosji cieśniny, następnie przez Elbląg i Kanałem Ostródzko-Elbląskim wpływają na wody Jezioraka, nad którym leży Iława. Są też i tacy, którzy tę trasę pokonują w odwrotną stronę, a zapewne jeśli dojdzie do przekopu Mierzei Wiślanej ruch ten jeszcze się nasili.