Drodzy Bracia Oblaci,
W miesiącach wrześniu i październiku wspominamy Eugeniusza de Mazenoda przebywającego w rodzinnym zamku w Saint Laurent du Verdon i piszącego pierwszą Regułę Misjonarzy Prowansji. Od 23 października do 1 listopada Eugeniusz wygłosił rekolekcje na temat każdego paragrafu Reguły, która następnie została zatwierdzona przez pierwszą Kapitułę Generalną. Z nutą ironicznego humoru pamiętamy, że Eugeniusz do głosowania zaprosił także scholastyków, aby jego projekt życia zakonnego został zaaprobowany przez Kapitułę.
W uroczystość Wszystkich Świętych 1818 roku Misjonarze Prowansji przed Najświętszym Sakramentem złożyli swą pierwszą oblację – śluby czystości, posłuszeństwa i wytrwania. Na ten czas zbyt skomplikowane było wprowadzenie ślubu ubóstwa, który przyjęto podczas drugiej Kapituły Generalnej w 1821 roku. Dzięki Regule Eugeniusz przewidywał, że będzie miał misjonarzy żyjących w apostolskich wspólnotach, którzy będą wspólnie praktykować cnoty, modlić się i głosić Ewangelię ubogim i najbardziej opuszczonym.
200. rocznica pierwszej Reguły zaprasza nas do odkrycia, że podjęcie życia zakonnego i przyjęcie ślubów zakonnych stanowiło integralną część jego założycielskiej myśli. Proszę, abyśmy na modlitwie rozważyli dwa aspekty tejże rocznicy: wezwanie do bycia misjonarzami, którzy żyją ślubami i wezwanie do bycia misjonarzami, dla których zwornikiem jest Reguła.
Eugeniusz chciał przede wszystkim, aby ta wspólnota misjonarzy przejęła dziedzictwo świętości i prac apostolskich dawnych zakonów skasowanych w wyniku rewolucji francuskiej i jej następstw. Zrozumiał, że śluby, wspólne życie w apostolskich wspólnotach i prowadzenie świętego życia, były kluczowe dla skuteczności misji. W jego pojęciu nie były to jakieś dodatki czy ozdóbki życia zakonnego, lecz konstytutywne elementy głoszenia Ewangelii najbardziej opuszczonym.
Pomimo tego, że na początku wspólnota misjonarzy była niewielka, wizja Eugeniusza nie była absolutnie niczym nieznaczącym lub nieśmiałym, ale była zapowiedzią podjęcia i kontynuacji prac i świętości jezuitów, franciszkanów i redemptorystów itd.
Po drugie Reguła została napisana w tym celu, aby określić specyficznego ducha, cechy charakterystycznych dla misjonarzy, aby je zebrać w jedno dla wspólnej misji. Wizja, sens powołania, spotkanie z tajemnicą bożej miłości w Wielki Piątek, skłoniło Eugeniusza do założenia wspólnoty, której misją byłoby głoszenie miłości Boga i Jego miłosierdzia ubogim i najbardziej opuszczonym.
Eugeniusz w Regule zamierzał przedstawić tego ducha, który wspierałby wspólną wizję i zapewnił jedność wspólnocie misjonarskiej w chwili, gdy przekraczała granice, wychodząc z diecezji Aix do diecezji Digne.
Odpowiadając na palące potrzeby każdego regionu, dzięki doświadczeniu przeżytemu przez oblatów z całego świata i wspólnotowemu rozeznaniu Kapituł Generalnych Reguła ewoluowała i ulegała zmianom.
Od brata Benoît Dosquet, ze wspólnoty w Aix i Komitetu generalnego oblatów braci otrzymałem propozycję, którą proszę, abyście poparli. Aby świętować 200. rocznicę pierwszej Reguły w Zgromadzeniu, proszę, aby wszystkie wspólnoty zorganizowały dzień skupienia i adorację. Skoro rocznica przypada 1 listopada, biorąc pod uwagę potrzeby duszpasterskie, tę ważną rocznicę moglibyśmy świętować 30 lub 31 października. Tam, gdzie to możliwe, w oblackich wspólnotach lub miejscach naszych posług, moglibyśmy zorganizować całodzienną adorację, zapraszając naszych współpracowników misyjnych, stowarzyszonych świeckich i wszystkich żyjących oblackim charyzmatem.
Zapraszam was, abyście podczas adoracji z zapałem świętego Eugeniusza odnowili wasze śluby. Uczyńmy to w jedności ze świętymi i błogosławionymi oblatami, którzy odeszli przed nami. W łączności z całą naszą rodziną w niebie i na ziemi uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych będziemy świętowali jako specjalny czas szczególnej jedności w miłości. Możemy go także przeżyć w świetle aktualnego kryzysu Kościoła modląc się w intencji papieża Franciszka, naszego zgromadzenia i całego Kościoła.
Proszę, abyście skontaktowali się z ojcem Shanilem Jayawardena, z Biura Komunikacji OMI (shaniljomi@gmail.com), aby mu wskazać dzień i godzinę, jaki wasza wspólnota wybrała na dzień skupienia i adorację. Na znak komunii w tych dniach zamieścimy je na naszej stronie internetowej. Już wam dziękuje za wspaniałomyślną odpowiedź na tę prośbę!
Wasz brat Oblat w Jezusie Chrystusie i Maryi Niepokalanej –
Ojciec Louis Lougen, OMI, Superior Generalny