Po raz pierwszy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przeprowadzili „Misję Parafialną”  11 lutego 1816 roku, czyli 17 dni po założenie Zgromadzenia. Było to w czasie Wielkiego Postu  205 lat temu, w okresie liturgicznym, który obecnie przeżywamy.

Ojciec Eugeniusz de Mazenod udał się do Grans w Prowansji, Regionie Południowej Francji, aby poprowadzić pierwszą misję w celu ożywienia wiary i pobożności prostego ludu prowansalskiego, które zostały zniszczone przez Rewolucje Francuską zakończoną w 1898 r. ; choć, jak wiemy,   jej skutki sięgają do dziś.

Aby przyjść z pomocą w pracy duszpasterskiej księży diecezjalnych o. Założyciel rozpoczyna niniejszą formę Ewangelizacji w miastach, miasteczkach i wioskach, szczególnie wśród ubogiego duchowo, moralnie i materialnie ludu.

Pierwsza „Misja Ludowa” w Grans trwała 35 dni, od 11 lutego do 17 marca 1816 r., o czym świadczy tablica pamiątkowa na krzyżu Misyjnym, zainstalowanym z tej okazji, na której czytamy: „Święty Eugeniusz de Mazenod (1782-1861) misjonarz ubogich, Założyciel Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i biskup Marsylii przebywał w Grans od 11 lutego do 17 marca 1816 dla przeprowadzenia Misji (parafialnej) Oblatów, którzy są obecni w całym świecie”.

W tym właśnie duchu, naśladując o. Założyciela i Jego pierwszych współbraci, oblaci – w tym nasza wspólnota z Iławy – prowadzą tę ważną posługę do dziś. Dlatego dziękując za życzliwość i dobrą współpracę w przeszłości proponujemy dla Parafii naszej diecezji i poza, tego rodzaju Ewangelizację, kierując list do Przewielebnych Księży Proboszczów…