Wczoraj, tj. 26 sierpnia 2020 opuścili naszą oblacką wspólnotę współbracia z Obry; dwóch kleryków z Prowincji Kamerunu: Douglas Tsowa, Kameruńczyk i Hyacinth Umunna z Nigerii, którzy od półtora roku studiują w oblackim Wyższym Seminarium. Przyjechali do naszego klasztoru iławskiego na kilka dni, aby poznać naszą wspólnotę, parafię i region w ramach wypoczynku wakacyjnego. Przyjechali pociągiem w sobotę 22 sierpnia, gdzie na dworcu przywitał ich i odebrał o. Superior. Po obiedzie i odpoczynku wyruszyli na animację misyjną do pobliskich parafii: Hyacinth wraz z o. superiorem do Parafii św. Anny w Lubawie, a Douglas wraz z o. Andrzejem Nogą udali się do Parafii św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim. Przez całą niedzielę ojcowie głosili kazania, a klerycy dawali świadectwa o ich życiu i powołaniu oblackim; po Mszach św. wspólnie rozprowadzali kalendarze misyjne na rok 2021. Byli oni miłą „niespodzianką” i zaskoczeniem dla kapłanów i parafian. Wierni z uwagą słuchali nie tylko kazań, ale także ich świadectw, co zresztą było wynagrodzone aplauzem oraz ofiarami złożonymi na Misje w Kamerunie i Nigerii. Pracowity dzień minął szybko i przyjaźnie. Po powrocie do Iławy o. Krzysztof i Hyacinth udali się na „Jeziorak”, aby spędzić czas na rowerze wodnym, podziwiając malownicze pejzaże regionu, co zresztą było wielka uciechą dla młodszego współbrata.

Nazajutrz w poniedziałek obaj klerycy wraz z przełożonym klasztoru udali się do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, aby poznać i nawiedzić miejsce objawień Matki Bożej w Polsce. Wizyta obejmowała: nawiedzenie bazyliki mniejszej oraz miejsca objawień Matki Najświętszej wraz ze źródełkiem przy figurze maryjnej oraz odprawienie „Drogi Krzyżowej” w plenerze. Następnie o godzinie 11:30 był wspólny różaniec z pielgrzymami w sanktuarium, po czym Msza św. Po posiłku podróż  do Grabowa, aby odwiedzić ks. Kazimierza, Proboszcza tamtejszej parafii, który jest Przyjacielem Misji Oblackich, szczególnie misji w Kamerunie. Ksiądz Kazimierz ucieszył się z wizyty dwóch afrykańskich seminarzystów i chętnie opowiedział o swojej działalności duszpasterskiej. Kolejnym punktem  podróży było zwiedzanie Pól bitwy pod Grunwaldem, gdzie Douglas i Hyacinth mogli poznać wycinek historii Polski poprzez wizytę szczególnego miejsca bitwy oraz muzeum z dokumentami i eksponatami opisującymi to ważne wydarzenie. Była to ciekawa lekcja historii Polski i Kościoła dla naszych oblackich  współbraci, co wyrazili swoim zadowoleniem. Po czym wróciliśmy już trochę zmęczeni, lecz ubogaceni duchowo i historycznie do Iławy. Następny dzień wizyty minął na całodziennym poznawaniu Torunia, gdzie nasi współbracia udali się z o. Piotrem Osińskim i klerykiem Mateuszem; odwiedzili więc: Stary Rynek, Ratusz, Dom Kopernika, Katedrę, Ogród Botaniczny, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz inne interesujące miejsca. Ostatni dzień ich pobytu w Iławie przypadł na Uroczystość MB Częstochowskiej; rano więc wraz z o. Superiorem uczestniczyli w Eucharystii w kościele parafialnym, modląc się za Kościół i Naród Polski oraz o wytrwanie w powołaniu.  Następnie zostali odwiezieni na dworzec, aby  pociągiem udać się do Gdańska.

Pełni wrażeń i bogatych przeżyć mogli doświadczyć braterskiej wspólnoty oblackiej, czego pragnął dla wszystkich oblatów Ojciec Założyciel, św. Eugeniusz de Mazenod.