Kilka tygodni temu w uroczystość Niepokalanego Poczęcia w naszej parafii i wspólnocie iławskiej przeżywaliśmy peregrynację obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i gościliśmy o. Pawła Zająca, Prowincjała Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który w niedzielę 8 grudnia 2019 ogłosił rok jubileuszowy: 100-lecie Polskiej Prowincji, który przypada właśnie na 2020 rok. W tym samym roku obchodzony jest także złoty jubileusz założenia misji Polskich Oblatów w Kamerunie. To właśnie 50 lat temu 4 oblatów  z Polski zostało posłanych na „Czarny Ląd”, aby głosić Dobra Nowinę w duchu Świętego Eugeniusza de Mazenoda. Przypłynęli oni do Kamerunu statkiem w styczniu 1970 roku i rozpoczęli wspaniałe misyjne dzieło, które trwa do dnia dzisiejszego, kontynuowane jeszcze przez pięciu ostatnich Polaków.

To właśnie 1 stycznia tego roku miałem  okazję wraz z o. Prowincjałem i o. Marcinem Wrzosem reprezentować Polską Prowincję na uroczystościach jubileuszowych we Figuil, pierwszej placówce misyjnej założonej przez o. Pawła Michalaka i o. Eugeniusza Juretzko. Uroczystości jubileuszowe były połączone z pielgrzymką diecezjalną Kościoła lokalnego Garoua, świętem odpustowym Bożej Rodzicielki, święceniami pięciu oblatów na dwóch kapłanów i trzech diakonów, błogosławieństwem i otwarciem Centrum duchowego świętego Eugeniusza de Mazenoda oraz Kongresem oblatów Prowincji Kamerun. Była to piękna i wielka uroczystość duchowa, aby wychwalać Boga w Trójcy Jedynego za dzieło Ewangelizacji wielu Polskich Oblatów oraz dziękować Dziewicy Niepokalanej, Patronki Zgromadzenia za Jej matczyną i nieustanną pomoc i opiekę.

Trzy tygodniowa podróż i wizyta naszej delegacji w Kamerunie, to także przebyte setki kilometrów w różnych częściach tego zróżnicowanego klimatycznie kraju, aby odwiedzić niektóre misje polskich oblatów i poznać (po części) ich wielki wkład wprowadzania Ewangelii w życie tutejszych plemion i ludów. Nawiedziliśmy szczególne miejsca, takie jak: katedrę w Yokadouma i grób pierwszego polskiego biskupa, oblata, Eugeniusza Juretzko; kościół katedralny w Ngaoundere gdzie spoczywa bp Yves Plumey,  który zaprosił i wystarał się o przyjazd polskich oblatów do Kamerunu; cmentarz oblacki w tym samym mieście gdzie pochowany jest o. Henryk Dejneka, zamordowany w 2001 roku w Karna; cmentarz w Garoua gdzie spoczywa wielu francuskich, kameruńskich i polskich oblatów; czy też bardzo zniszczony dom pierwszej polskiej misji w Figuil i inne…

Przebyliśmy daleką drogę, aby oddać hołd i cześć zasłużonym misjonarzom, wspomnieć ich wielki wysiłek i poświęcenie oraz powierzyć tych, którzy zmarli lub zostali zamordowani Dobremu Ojcu w niebie.

Ich dzieło jest wielka chlubą dla Polskiej Prowincji, Prowincji Kameruńskiej, Kościoła w Kamerunie i całego kraju.

Niech Pan wynagrodzi ich 50-letni trud i poświecenie!