Ma ona początek w obchodzie liturgicznym Wigilii Paschalnej, zgodnie z przepisami liturgicznymi w noc Zmartwychwstania Pańskiego wraz z procesją rezurekcyjną. Tej uroczystej liturgii przewodniczy zawsze proboszcz parafii, gdyż w jej trakcie święcone jest źródło wody chrzcielnej, gdzie zaczyna się wiara każdego człowieka o proboszcz w parafii jest odpowiedzialny za wiarę swoich parafian.

Liturgii przewodniczy zatem o. Andrzej Albiniak OMI, który od lipca zeszłego roku jest proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego. On też w jej trakcie nie tylko dokonuje poświęcenia wody do chrztu, sprawuje ten sakrament, ale też wygłosi okolicznościową homilię. Niespodzianką tego dnia będzie także odsłonięcie odrestaurowanej chrzcielnicy z tzw. sztucznego kamienia, która została w pewnym czasie – przed laty – pokryta farbą olejną, która przy obecnej konserwacji została usunięta.

Po zakończeniu liturgii, która kończy się procesją rezurekcyjną, zasiadamy w naszym salonie (salce rekreacyjnej) do wspólnego wielkanocnego posiłku, gdyż ze względu na to, że rano nie ma rezurekcji, nie ma też w naszym klasztorze wielkanocnego śniadania. W dzień Zmartwychwstania Pańskiego każdy sprawuje wg wyznaczonego grafiku Eucharystię (kapelan ZK w kaplicach więziennych), przeżywamy świąteczny obiad a wieczorem znów w salonie spotykamy się na uroczystym “gaudium”, by dzielić się z sobą radością Zmartwychwstania. Podobnie jest i w II dzień świąt czyli w Poniedziałek Wielkanocny.