Obok normalnych obowiązków zakonnych i duszpasterskich, to dalej czas modlitwy indywidualnej przy “Bożym Grobie”, niejako przedłużenia dnia skupienia z Wielkiego Piątku. To także czas przygotowania zarówno od strony kulinarnej, jak i wystroju, całego naszego klasztoru, całej oprawy świątecznej (zwłaszcza refektarza i salonu czyli naszej wspólnej salki rekreacyjnej). Dla każdego zakonnika wspólnota jest jego rodziną, więc staramy się także, aby nasze świętowanie miało także rodzinny wymiar.

Oczywiście duszpasterze od samego rana, zgodnie z wcześniejszymi ogłoszeniami, święcą pokarmy na stół wielkanocny, dokonując poświęcenia – ze względu na ładną pogodę – przed kościołem i zapraszając do adoracji Jezusa Eucharystycznego w “Bożym Grobie”.

W naszej wspólnocie zakonnej tego poświęcenia dokonujemy, przez posługę przełożonego naszego domu zakonnego, wieczorem w czasie kolacji, którą spożywamy – oczywiście jak wszystkie posiłki tego dnia – bezmięsną, zgodnie z praktykowaną tradycyjną wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych. Tak czekamy na rozpoczęcie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielką Sobotę do południa, kapelan więzienny w Iławie o. Tadeusz Rzekiecki OMI, tradycyjnie odwiedza cele tych osadzonych w Zakładzie Karnym w Iławie, którzy pragnęli, aby poświęcił im – choć może w więziennych warunkach w skromnym wymiarze – pokarmy na stół wielkanocny, by i oni mogli cieszyć się z wielkanocnego poranka.

Foto: Facebook Parafii Przemienienia Pańskiego