W dniach od 9. do 10. października na tzw. Białych Morzach w Krakowie Łagiewnikach, w sanktuarium Jana Pawła II odbywało się sympozjum organizowane przez wszystkie 4. Konferencje Życia Konsekrowanego w Polsce: męską, żeńską, klauzurową i instytutów świeckich. Jego myślą przewodnią były słowa „Jeśli nie płoniemy, nie zapalamy. Odnowić pasję dla Ewangelii”. Spotkanie to idealnie wpisało się w obchody 40. lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, gdyż papież św. Jan Paweł II wiele miejsca poświęcał życiu zakonnemu w różnych jego formach.
Spotkanie takie, oprócz spotkać poszczególnych Konferencji Życia Konsekrowanego, odbywa się raz na 3. lata i jego organizatorem są: Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM), Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ), Konferencję Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych (KPŻKK) i Krajową Konferencję Instytutów Świeckich (KKIŚ).
W sumie w spotkaniach brało udział ok. 500. osób życia konsekrowanego, reprezentujących 35 000 osób konsekrowanych w Polsce. Dominującą grupą były kobiety konsekrowane m.in. siostry zakonne oraz konsekrowane świeckie. Obecnych w tym gronie było też ok. 70 sióstr klauzurowych, m. in. z klasztorów z Łasinie i Wieluniu, z którymi współpracują polscy oblaci.
Pośród 90. przedstawicieli zakonów męskich, w tym wydarzeniu uczestniczyło 4. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z naszej prowincji: o. Sławomir Dworek OMI – wikariusz prowincjalny, reprezentujący nieobecnego o. prowincjała, o. Józef Wcisło OMI – rektor seminarium w Obrze, br. Rafał Dąbkowski OMI z Lublińca i o. Robert Wawrzeniecki OMI z Iławy.
O randze tego spotkania mówi też obecność ks. abp. José Rodrígueza Carballo OFM z Rzymu, sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który w swojej prelekcji dotykał watykańskiego dokumentu „Młode wino, nowe bukłaki”, apelując o nowej spojrzenie na zakonne charyzmaty. Chodzi o to, aby struktury ich nie zaciemniały, nie niszczyły, ale służyły charyzmatowi i misji danego zgromadzenia zakonnego. Dlatego apelował o przegląd struktur, aby jedne utrzymać, inne odnowić, a wreszcie inne wymyśleć na nowo lub porzucić. W przeciwnym razie osoby konsekrowane będą jedynie „strażnikami murów” bez życia i „mumiami w muzeach”.
Osobom konsekrowanym tworzy szył także o. bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. On również skierował słowo do uczestników spotkania, wskazując na Martę i Marię jako dwie postawy ścierające się w życiu osób konsekrowanych: musisz iść naprzód, bo czeka praca oraz przeciwstawną – zatrzymaj się i pobądź z Panem, bo Jego adoracja zawsze prowadzi do miłości wzajemnej w zgromadzeniu oraz skierowanej do ludzi.
Wśród prelegentów zaproszonych na spotkanie był ks. bp Edward Dajczak, który wskazywał na ogromną rolę w ewangelizacji formy przekazu, bo Boga nie obroni się żadną polemiką, a On ma się manifestować we mnie osobiście, w mojej wspólnocie, jako czytelny znak. Przypominał, że to Bóg ewangelizuje a nie człowiek, bo inaczej nie da się głosić Ewangelii. Kolejnym gościem była s. Małgorzata Borkowska OSB, która znana jest jako autorka książek, a wskazywała, że życie Ewangelią to coś więcej niż łzy wzruszenia przy zapalonej ścieżce, bo uczuciowa pobożność często zasłania Boga. Tymczasem najważniejszy jest szacunek do prawdy Bożej o człowieku i świecie.
Nie zabrakło także praktycznych wskazówek do życia zakonnego oraz świadectwa młodych konsekrowanych. Najpierw o. Szymon Popławski OP i o. Krzysztof Pałys OP wskazali na to, kiedy wspólnota zakonna jest miejscem terapeutycznym oraz przestrzegali przed tym, co czyni że takim miejscem się nie staje. Natomiast młodzi konsekrowani, z wszystkich. 4. Konferencji: męskiej, żeńskiej, klauzurowej i instytutów świeckich dzielili się swoimi osobistymi przeżyciami na drogach życia konsekrowanego.
Ciekawą częścią spotkania były konferencje o znaczeniu mediów w życiu konsekrowanym, o szansach ich wykorzystania oraz o niebezpieczeństwach, jakie z nich płyną za klauzurą. Temat ten poruszył najpierw o. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC (UKSW), który przestrzegał by korzystanie z nich nie miało miejsca kosztem obowiązków oraz czasu dla Boga i ludzi, zwłaszcza realnego a nie wirtualnego spotkania z nimi. Czy staną się w życiu zakonnym zagrożeniem czy szansą zależy od tego czy serce osoby konsekrowanej kocha. Dopowiedzeniem była konferencja dr hab. Moniki Przybysz (UKSW) udzieliła praktycznych wskazówek do „zdrowego” korzystania z mediów, zwłaszcza smart fonu oraz wskazała na szansę dla Kościoła, jaką dają media na płaszczyźnie informacji, edukacji, promocji, ewangelizacji, formacji i wspólnota, by Ewangelia Jezusa była obecna w mediach.
Po południu drugiego dnia spotkania poszczególne 4. Konferencje miały swoje spotkania. W KWPZM uczestniczył reprezentujący o. prowincjała o. Sławomir Dworek OMI, wikariusz prowincjalny. Poruszane były zagadnienia prawne, ekonomiczno-finansowe oraz omawiane sprawy bieżące, związane m.in. z RODO. Zapowiedziano też kolejne spotkanie w dniach od 14. do 15. maja, które będzie poświęcone językowi Kościoła.
O. Janusz Sok CSSR, przewodniczący KWPZM oraz o. Piotr Ciepłak MS, ekonom KWPZM, pod nieobecność chorującego o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv – sekretarza generalnego KWPZM, podziękowali m.in. prowincjałowi Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za oddelegowanie do sekretariatu KWPZM o. Roberta Wawrzenieckiego OMI, do aktualnej pomocy wraz ze swoimi dotychczasowymi obowiązkami oraz wyrazili nadzieję, że od przyszłego roku będzie to już posługa stacjonarna w Warszawie.

Foto: o. Jan Maria Szewek OFMConv, Radio Maryja